Поки що планується повоєнне відновлення, на горизонті може з'явитися нова проблема — різке зростання тарифів на комунальні послуги. У той час як МВФ закликає Україну перейти до ринкового ціноутворення, експерти попереджають, що наслідки можуть бути набагато драматичнішими, ніж очікувалося.
За словами аналітика сектору комунальних послуг Олега Попенка, МВФ не вимагає явно 50%-го збільшення, а скоріше наполягає на ринковому вирівнюванні — кроці, яка потенційно може подвоїти чи потроїти поточні ціни.
«Наприклад, ринкова вартість електроенергії може сягати 9-11 гривень за кВт/год. Це означає, що зростання цін для населення можливе не на 50%, а на 120%. Аналогічна ситуація з газом: його ринкова вартість в Україні коливається від 20-25 до понад 30 гривень за кубометр, що може призвести до зростання цін на 250%», — пояснює він.
Також опалення та гаряче водопостачання – обидва сильно залежать від газу – постраждають найбільше, тоді як базове водопостачання може подорожчати менше.
«Найбільший вплив підвищення тарифів на газ матиме на послуги з теплопостачання та гарячої води, оскільки 95% їхньої вартості залежить від ціни на блакитне паливо. Тобто, якщо вартість газу зросте на 100%, то пропорційно зростуть і тарифи на гарячу воду та тепло», - пояснює Олег Попенко.
Карпатський притулок: куди зникає Маша Єфросиніна, коли "Дорослі дівчата" з Олею Поляковою доходять до межі
Рятуємо помідори від тріщин: літній лайфгак із содою, який працює
Ці знаки Зодіаку виявляться на морі влітку-2025: навіть якщо зараз сидять у тапках та з боргами
Юрій Ткач з" Одного разу під Полтавою" вдруге став на коліно: "У неї був шоковий стан, вона плакала"
Зростання витрат на електроенергію також зробить обслуговування будівель дорожчим, що ще більше обтяжить бюджети домогосподарств.
Попенко наголошує, що доступність вже є проблемою. Він запевняє, що через низький рівень доходів і відкладені реформи заробітної плати мільйони людей просто не зможуть собі дозволити. Він також зазначає, що держава здебільшого мовчить із цього питання.
Він підозрює, що позиція МВФ може бути зумовлена внутрішнім тиском з боку самих українських чиновників, які шукають способи стабілізувати бюджет та задовольнити кредиторів.
Попенко попереджає, що якщо не вжити запобіжних заходів, підвищення тарифів може ще більше вкинути домогосподарства у борги та дестабілізувати весь сектор комунальних послуг.
«Жоден представник Кабміну не вийшов і не заявив, що обурений меморандумом МВФ, який хоче підвищення тарифів в Україні після закінчення війни. Сказати чесно, що наше населення не зможе платити, бо в країні війна і є величезні борги», - зазначив комунальний експерт Олег Попенко.
Нагадаємо, газ у липні рекордно подорожчав: які тарифи побачать українці у платежах за комуналку
Раніше «hyser» повідомляв, українці "потонуть" у нових податках: зростання тарифів на комуналку і цін на продукти – тільки початок
Як повідомляв «hyser», субсидії на комуналку у 2025 році: ПФУ попередив про зміни у виплатах